За нас
Антикризисни договорености в браншови колективни трудови договори
В шест месечния период от м. май до м. октомври 2009 год. социалните партньори от 7 бранша подновиха своевременно колективните трудови договори, чиито срок изтичаше. През този период няма подписан отраслов колективен трудов договор.
Сключените нови браншови колективни трудови договори обхващат следните сектори:
1. Железопътен транспорт (сключени 5 КТД-ри в: а) ДП „Национална компания Железопътна инфраструктура” (от 14 юли 2009 г.), б) „БДЖ” ЕАД (от 30 април 2009 г.), в) ”БДЖ – Пътнически превози” ЕООД (от 30 април 2009 г.), г) ”БДЖ – Товарни превози” ЕООД (от 30 април 2009 г.), д) ”БДЖ – Тягов подвижен състав (Локомотиви)” ЕООД (от 30 април 2009 г.)
2. Енергетика (БКТД от 06 октомври 2009 г.)
3. Аграрни науки (БКТД от 03 август 2009 г.)
4. Музикално и танцово изкуство (БКТД от 20 юли 2009 г.)
5. Държавни учреждения– Агенция по заетостта (БКТД от 10.07.`09 г.)
6. Национална здравно осигурителна каса (КТД от 22 май 2009 г.)
7. Банка „ДСК” АД (Анекс към КТД от м. октомври 2009 г.)
Безспорно е, че ситуацията на все по-затягаща се финансово-икономическа криза във всички стопански сектори в страната дава отражение върху поведението на браншовите партньори на масата на колективните преговори, а от тук и върху качеството на постиганите договорености.
Въпреки многообразието от дейностите, в които през посочения период бе в ход преговорния процес, сравнителният анализ на сключените БКТД, ни насочва към следните по-важни изводи и характеристики:
Първо: Проявите на кризата, изразяващи се в стагнация на секторните пазари, в редуциране на клиенти и доставчици, затегнато банково кредитиране и т.н. направиха колективните трудови преговори и споразумяването между работодатели и синдикати по-труден, продължителен и сложен процес.
Второ: Въпреки кризата, браншовите партньори, съчетавайки важността на сектора за икономическото развитие на страната с удовлетворяването на трудови и социално-икономически интереси и потребности на работниците и служителите, успяваха своевременно да доведат преговорите до успешен край и своевременно да подновяват браншовите КТД, чиито срок е изтекъл.
Трето:Най-важното, за което страните през посочения период успяват да се споразумеят, е запазване на постигнатите клаузи и недопускане на спад в стойностите на договореностите от предходните БКТД, повечето от които бяха сключени през 2007 год. Това е добър знак главно в посока на защита доходите и социалните придобивки на работещите в условия на тежка финансово икономическа криза и спад на заетостта.
Четвърто: Чрез колективните преговори браншовите партньори показаха стремеж за реализиране на общи действия с антикризисна насоченост, кактои търсене на по-гъвкави възможности за постигане на по-голяма сигурност и устойчивост на трудовите отношения.
Отчитайки възможностите на браншовото преговаряне за намаляване тежестта на кризата, която понасят работниците и служителите, както и за постигане на пробив в развитието на съответните сектори, работодатели и синдикати фокусират вниманието в отделните БКТД върху постигането на следните договорености:
1. КТД В ЖЕЛЕЗОПЪТЕН ТРАНСПОРТ
До сега четирите браншови представители на организациите на работниците и служителите (СЖБ и СТСБ от КНСБ и НЖС и ФТР от КТ ”Подкрепа”) водеха преговори с директорите и сключваха два КТД - в «БДЖ» ЕАД и ДП «НК ЖИ». След последните организационни промени, за първи път през тази година - на 30 април и 14 юли - бяха подписани 5 отделни КТД, т.е. във всяко предприятие от системата на ж.п. транспорт.
Ефектите от задълбочаващата се финансово-икономическа криза в сектора дадоха видимо отражение на качеството на колективните преговори. Техният активен ход съвпадна с провежданият първия етап на структурна реформа, концентрирана главно в намаляване на персонала във всяко дружество и съпроводена със затруднения в плащанията към него. (Един пример: само в „БДЖ” ЕАД Груп от началото на годината работят над 1000 д. по-малко!). В обществено значим се превърна фактът, че по-голямата част от времето на работодатели и синдикати за търсене и постигане на съгласие, протече в условията на потенциален колективен трудов спор.
Логично проточилите се дълги колективни преговори намериха израз преди всичко върху провеждането на директни политики за спасяване на работни места. В тази сфера за страните е важен принципа на взаимното информиране, обсъждане и консултиране, поради което във всеки КТД е приет отделен раздел „Право и обхват на информация”. Този подход се отнася при обсъждане на оптималното равнище на заетост на персонала в съответствие с технологичната необходимост и финансови възможности на предприятията, както и до всички промени в организацията на транспортния процес, труда и управлението и по всички други въпроси, касаещи трудовите и осигурителни отношения.
При намаляване на обема на работата и с оглед съхраняване на персонал е договорена възможност за въвеждане на непълно работно време, вкл. през 2009 г. до 6 месеца, или разделяне на работнния ден на 2 или 3 части.
Постигнато е съгласие за изплащане на по-високо обезщетение на напусналите по инициатива на работодателя – напр.: в НК «ЖИ» увеличено с коефициент месечно брутно трудово възнаграждение в зависимост от трудовия стаж в системата: до 10 г. - 4, от 10 до 15 г. – 5, от 15 до 20г. – 6 и над 20 г. - 7.
Синдикатите се информират за обявените конкурси и за участие на техни представители в комисиите, при оповестяване на вакантните работни места, като са утвърдени ред и процедура на заемането им критерии за извършване на подбор. Работодателите се задължават да съдействат за социалната адаптация на подлежащите на съкращение чрез пренасочване на вакантни длъжности в същото или друго поделение в дружествто и организиране на курсове за преквалификция. Договорени са действия при масови уволнения и въвеждане на удължено работно време.