Във “Враца стил” – социално отговорен шеф и бизнес отговорен колектив
КНСБ ще съдейства на шивашкото предприятие “Враца стил” за изготвяне на общ проект за цялостно повишаване безопасността и здравето при работа във фирмата, в т.ч. и закупуване на машини и обурудване. Това стана ясно по време на посещение на екип на КНСБ, начело с президента на Конфедерацията Пламен Димитров по Националната кампания за трудови и социални права на синдиката. Лидерът на КНСБ Пламен Димитров, вицепрезидентът д-р Иван Кокалов и изпълнителните секретари - по КТД Николай Недев и по организация и координация - Пламен Нанков и председателят на РС – Враца Мила Иванова се срещнаха със синдикалните активисти във фирмата, която произвежда на ишлеме висококачествени връхни облекла за износ в Европа. Сред работниците и съвременното оборудване в шивашките цехове синдикалистите се запознаха с добрите условия на труд, с прозрачния начин на управление на фирмата, с осигурените социални бонуси и отношение към персонала, които мотивират работничките и създават един наистина сплотен екип от професионалисти, който се труди в условия на добро социално партньорство.
Работничките видимо бяха доволни от шефовете си и споделиха само една болка – че за младите тази професия е неатрактивна. Въпреки това, във фирмата с видимо желание работят немалко млади жени, които си обичат работата и ценят отношението на работодателя. След посещението на работните помещения и приятелските разговори с шивачките, екипът на КНСБ предложи на генералния директор на “Враца стил” - инж. Георги Павлов - към профилактичните прегледи на колектива да бъдат включени и очни прегледи с възможност за осигуряване на безплатни очила, в случай на нужда. Освен това, да бъде направен преглед на трудовия риск, и да бъдат осигурени при необходимост и други прегледи. Господин Павлов прие присърце идеята на синдиката и увери синдикалният шеф Пламен Димитров, че за него най-важно е шивачките да се чувстват сигурни на своите работни места, да се поддържа постоянен диалог с техните представители и така постоянно да се работи за подобряване условията на труд, което ще доведе и до по-висока производителност. Той адмирира принципната позиция и действия на КНСБ за борба със сивата икономика, която е основният проблем в леката промишленост. Според него, е необходимо да се повишават осигурителните прагове, за да излизат на светло фирмите и да работят в условия на прозрачна и конкурентна пазарна среда. В тази връзка, президентът на КНСБ подчерта, че един от основните инструменти за премахване на нелоялната конкуренция е изработването и прилагането на ясни критерии за представителност на работодателските организации. По идея на КНСБ предстои организирането и провеждането на широка кръгла маса по проблемите и на квалификационните курсове в леката промишленост. На нея трябва да се потърси решение за все по-зачестяващите случаи, при които работодатели инвестират в обучителни курсове и програми за своите служители, но след това, подготвените вече кадри напускат фирмите. Обсъдена бе възможността да се потърсят по-строги мерки за предотвратяване на тези случаи. Повишаването на ефективността от такива курсове е от изключително значение за развитието на леката промишленост у нас, тъй като е налице значителна липса на интерес към професията. Все по-малко са професиите в професионалните гимназии, които са адекватни на наличните места на пазара на труда и реално предлагането на кадри не съответства на търсенето от страна на работодателите.
Инж. Павлов заяви, че предстоят преговори със синдиката във фирмата за преподписване на иэтичащия колективен трудов договор и при възможност в него ще бъде заложено повишение на работните заплати. Средната брутна заплата в предприятието е 430 лева като почти всеки месец шивачките получават и допълнителни материални стимули. Всички случаи на извънреден труд се регистрират и се заплащат според установените норми, за колектива са осигурени ваучери за храна, профилактични медицински прегледи и работно облекло.
След края на ползотворната среща, президентът на КНСБ Пламен Димитров подчерта, че фирмата “Враца стил” се отличава видимо със своите добри социални практики и ще бъде включена в книгата с примери за социално отговорни работодатели и компании, която КНСБ ще подготви като заключителен етап от Националната кампания.