Кампанията се пренесе в лудогорието
На 13 юли 2011 г., в хода на кампанията на КНСБ „Правата на всеки са права на всички”, екип на Конфедерацията, воден от зам.-председателят Валентин Никифоров, изпълнителният секретар на колективното договаряне Николай Недев и председателят на РС на КНСБ Търговище Бисерка Боянова посети завода за производство на индустриални батерии в Търговище „ЕнерСис” АД. В предприятието работят 591 души, като 487са синдикализирани. Подписаният на 01.05.2011 г. Колективен трудов договор фиксира средна работна заплата от 915 лв. Тук се получават допълнителни възнаграждения за нощен труд в размер на 65% от минималната часова заплата за страната, за извънреден труд, положен през работни и почивни дни съответно от 60 и 85%, а за работа по време на официални празници – не по-малко от 110%. Договорените допълнителни възнаграждения са по-големи от предвидените в КТ. Освен това работниците получават ваучери за храна в размер на 6 лв. за отработен ден; при боледуване над 30 дни, работодателят изплаща до две минимални работни заплати за лечение. Работодателят се е задължил да изплаща и ваканционен и коледен бонус, всеки в размер на 200 лв.
Председателят на синдикалната организация „Металици” в „Енерсис” АД Аглика Минева обясни, че от 1 април тази година директните работници взимат с 8% повече месечно възнаграждение, спомагателните – с 5%, администрацията и мениджмънтът – с 4%, груповите майстори – 20-30%, цехът за подводници и швейцарската линия – с 25-30%.
Два пъти в годината се правят изследвания за олово в кръвта, като са предвидени бонуси от 400 лв., ако при двете проби работникът e с по-ниски показатели от обявените съответно за директните работници – 400 единици, а за индиректните 300 единици, поради по-ниския рисков фактор на трудовата среда. Синдикални представители потвърдиха, че заплатите и бонусите са давани навреме и правото им на сдружаване е спазено. Като минуси в отношенията работодател – служител, синдикалните членове фиксираха непрозрачността на приходите и разходите на предприятието и прекратяването на практиката работниците с високо ниво на олово в кръвта да бъдат изпращани на прочистващи процедури в КПЗ – Варна, каквато е била дългогодишната традиция. Освен това 102 работници са изгубили правото си да ползват допълнителен годишен отпуск в размер на 5 дни заради специфични условия на труда, с каквито са свързани 17 от длъжностите.
Според решение на управителния съвет на „ЕнерСис” АД преговорите за работни заплати вече ще се водят не между синдикатите и фирмата, а между оперативното и висшето ръководство. По този начин работниците се чувстват лишени от механизма на социалното преговаряне. На исканията на синдикатите пречи и това, че фирмата не дава информация за ръста на производството и печалбите на предприятието. Така те нямат база, на която могат да изявят желание за повишаване на заплатата. Въобще добрата Европейска практика за информиране и консултиране на работниците, тук не се прилага.
Същия ден в РС на КНСБ Търговище се проведе среща със синдикалния актив, като основната тема беше борбата за социалните и синдикалните права на работниците.
На следващия ден, 14 юли, екипът от централата на КНСБ, заедно с председателят на РС на КНСБ Разград Иван Димитров, бе на територията на вагоностроителния завод в село Самуил – Разградско „Тракция” АД – предприятие с много търсена продукция, от която 80% се изнася в страни от Централна и Западна Европа. Дружеството почти не е почувствало негативите на Световната финансова и икономическа криза. Но тук има и друг фактор, който съдейства за стабилността на производствената и социална програма. Това е корпоративната отговорност, която проявяват останалите от бившото предприятие близо 100 души от колектива, работници, инженеро-технически персонал и ръководители, които след приватизацията му, сега имат дялово участие в „Тракция” АД. Още с влизането в двора прави впечатление чистотата и озеленяването на огромния терен, върху който са разположени халетата на завода. В него работят 450 души, от които 430 са синдикализирани, а останалите са ръководен персонал, обясни изпълнителният директор на предприятието Пенчо Първанов. Неделчо Неделчев, Председателят на синдикалната организация, членуваща в СЖБ – КНСБ изтъкна, че удължения с допълнително споразумение колективен трудов договор до 31.01.2012 г. съдържа немалко добри социални параметри за работещите тук и това се дължи на конструктивния диалог с мениджмънта на дружеството. МРЗ в дружеството е с 6% над минималната работна заплата в страната. При определянето на основната заплата са създадени три степени, в зависимост от работното място, сложността и отговорността на труда, образователното равнище и квалификацията. Началната основна заплата за спомагателните работници е с 6% над МРЗ, а за основните работници – с 30% над МРЗ. За всеки отработен нощен час, се получава допълнително възнаграждение в размер на 40% от основното часово възнаграждение. Договорена е бонусна система за спазване изискванията за качеството, трудовата и технологичната дисциплина и безопасността на труда. На работещите на повременно-премиялна система се изплаща допълнително възнаграждение, определено на база средно изпълнение на трудовите норми, но не повече от 15%. На останалите работници и служители се изплащат премия за спазване на същите показатели, която варира според степените от 75 до 105 лв. Работещите в „Тракция” АД са оборудвани с функционален стол, в който храната е на цените, на които тя се предлага като продукти на пазара и в магазина.
Същия ден, 14 юли, екипът на КНСБ проведе среща и с ръководството на предприятието за извличане на първични продукти от царевична суровина за хранителната промишленост „Амилум България” ЕАД в Разград. След разговорите с мениджмънта на дружеството, на който присъства и председателят на СФ „Бира, храни и напитки” Красимир Пращапански, ръководството на „Амилум България” ЕАД заяви, че няма да пречи на създаването на синдикална организация на КНСБ в предприятието и би сътрудничило с нея. В дружеството работят 198 души, като всеки кадър е ценен за ръководството, поради спецификата на работата.
Същия ден в Разград се проведе и РС на КНСБ, на който бяха обсъдени необходимостта от законодателни промени по основните трудови социални и синдикални права на работниците.