Аналитични материали
Колективното договаряне в публичния сектор
Тенденции в ЕС
В редица страни от Европейския съюз административните реформи се извършват единствено от съображения за строга бюджетна дисциплина, без да се отчитат въпросите за качественото обслужване на гражданите и за условията на труд и заплащането на служителите в публичния сектор.
Господстващият понастоящем ултралиберализъм в ЕС води до разграждането на обществените услуги, които имат ключово значение за социалното и териториално сближаване, до въвеждането на пазарни принципи в такива сектори като здравеопазването и образованието, до ограничаване на основните права на потребителите и на служителите в публичния сектор, до свиване на бюджетните разходи и ръста на заплатите поради условията, наложени на държавите-членки от Пакта за стабилност и растеж.
Навсякъде се чува един и същ лайтмотив – “по-малко държава, по-малко, но по-добре платени служители”. Но повишенията на заплатите, общественото признание и професионалната оценка на служителите в публичния сектор се бавят, а с всяка година се увеличават съкращенията на персонала в бюджетната сфера.