Аналитични материали
Колективният трудов договор – мотивиращ фактор за синдикално членство
За КНСБ като най-голяма неправителствена организация в демократично променящото се общество и най-голяма национално представителна организация на работниците и служителите от първостепенна важност са процесите на:
- набиране на нови работници и служители, които да членуват в синдиката;
- задържане на членския състав на организацията;
- включване и активно участие на синдикалните членове в синдикалния живот.
Основните характеристики на колективния трудов договор, които го определят като:
- фундаментално право, т.е. част от системата на всеобщите човешки права /права на организиране, на стачка и на колективно договаряне/ и механизмите на демокрацията;
- източник на подобрени, по-високи в сравнение със заложените в трудовото и социално законодателство норми и стандарти;
- възможност за допълнителни права и за периодично подобряване на нормите;
- механизъм за информиране, консултиране и представителство на интереси;
- средство за преразпределение на власт и източник на власт;
показват, че колективните преговори са плод на тежък труд и битка, и няма друг начин тази битка с работодателите да се води и да се извоюват положителни резултати, освен чрез синдикално сдружаване, т.е. чрез синдикалната организация. Позоваването и по-пълното отчитане в КТД на основни жизнени дейности, които мотивират човешкото поведение, като сигурност, икономическо благосъстояние, чувство за принадлежност, развитие и т.н. обективно увеличават шансовете за нарастване на синдикалните редици.
Дистанцията на изминалите сто години от началото на организирано работническо движение в страната, в което исторически се вплита още един сто годишен юбилей - от подписването на първия колективен трудов договор в България /15 февруари 1905 год./ поставя пред синдикалните дейци на всички равнища актуалния въпрос:
Колективното договаряне като основен инструмент за защита на законовите трудови и социални права на хората на наемния труд – как, с какви доводи и основания изгражда привлекателен образа на синдиката, с кои факти и решения то подтиква и мотивира към синдикално членство?
А. КАКВО Е ДОГОВОРЕНО В КТД?
Договорените клаузи в КТД на предприятието, сектора или общината подобряват и издигат имиджа на синдиката и по този начин подбуждат и тласкат работниците и служителите към членство в синдикална организация.
Активните процеси на приватизация и преструктуриране в последните 15 години на преход към пазарна икономика, доведоха до съкращаването на над 1.3 млн. работници и специалисти във всички сфери и дейности. В този период синдикатите именно чрез КТД се бореха аргументирано и успяваха най-оптимално на отраслово/браншово ниво и на ниво предприятие да обвързват перспективите на развитие с програми за заетост, да договарят минимални и/или стартови РЗ и стимулиращи схеми за допълнително възнаграждение. На масата на преговорите се търси подобряване на условията на труд и параметрите на работната среда, по-успешно се договарят клаузи относно работно време и отпуски, социално осигуряване и застраховане. Запазва се традицията за споразумяване в сферата на социално-битовото и културно обслужване и социалното подпомагане. Пробива си път договаряне на клаузи за участие на работнически представители в органите за управление. В КТД страните признават добронамереността в отношенията си и мирните средства за решаване на конфликти и спорове, като утвърждават процедури на преговори, посредничество и арбитраж като път за решаването им.
Б. КОИ СА НОВОСТИТЕ, КОИТО МИ ДАВА КТД?