За нас
Отрасъл "Туризъм"
КОЛЕКТИВЕН ТРУДОВ ДОГОВОР ЗА БРАНШ “ТУРИЗЪМ”
Днес 16.05.2007 г. в гр. София в съответствие с чл. 51”б” от Кодекса на труда и постигнатите договорености за социално сътрудничество на нацио-нално равнище,
Българската туристическа камара – представителна организация на Работодателите от една страна и Синдикатът по туризъм в България, Независимата синдикална федерация на търговията, кооперациите, туризма, кредита и общественото обслужване към КНСБ и Федерацията “Услуги и кон-тролни органи” – КТ “Подкрепа” от друга страна, сключиха настоящия бран-шов колективен трудов договор за уреждане на основни положения от трудо-вите и осигурителните отношения на работещите в туризма.
Като се съобразяват с:
- конвенциите на Международната организация на труда за условията на труда в хотелите и ресторантите;
- двустранните спогодби в областта на туристическата дейност;
- стратегията в областта на националната реклама и структурната реформа в туризма;
- постигнатите договорености между работодателите и синдикалните орга-низации чрез колективното трудово договаряне в предприятията;
- необходимостта от постигането на общо приложими стандарти за разви-тието на туристическата дейност,
страните се договориха :
І. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1 . Настоящият КТД служи като основа за гарантиране на социалния мир в туристическите дружества и техните структурни звена, чрез водене на преговори и сключване на колективни трудови договори.
Чл. 2 . В процеса на сътрудничество ще се спазват следните основни принципи:
- партньорство при взаимно зачитане на интересите;
- отговорност за изпълнение на поетите задължения;
- съгласуваност на усилията и действията;
- прозрачност на процеса на социалния диалог за постигане на консенсус.
Чл. 3. /1/ Синдикатите се задължават да сътрудничат активно и да подкрепят Българската туристическа камара за отстояване на интереси както в страната, така и в чужбина.
/2/ Българската туристическа камара се задължава да съдейства за ненакърняване на синдикалните и трудовите права на работещите в туристическите дружества и техните структурни звена, за предотвратяване на всички форми на пряка и непряка дискриминация, на физически и психически тормоз.
Чл. 4. /1/ Настоящият КТД има пряко действие спрямо работодателите и синдикатите, членове на структурите–страни по договора.
/2/ Работниците и служителите, които не са членове на синдика-тите, страна по КТД в дружествата, могат да се присъединят към клаузите му чрез попълване на писмено заявление до страните. Заявлението за присъеди-няване се прилага към личното трудово дело на работника или служителя.
/3/ Работниците и служителите, присъединили се към КТД, не се ползват от клаузите в договора, свързани с разпределянето на средствата на синдикатите за помощи, почивки, социални мероприятия и др.
/4/ В КТД на дружествата могат да се договарят условия за присъединяване – заплащане на такси, различни срокове на действие на клаузите, условия за начални дати за присъединяване и др.
Чл. 5 . Предложения за изменение в клаузите на КТД могат да се правят в писмена форма от всяка от страните по реда на неговото сключване.
Чл. 6 . Синдикатите на равнище “предприятие” се легитимират чрез официално издаден документ от съответната представителна синдикална организация.
ІІ. ТРУДОВО ПРАВООТНОШЕНИЕ
Чл. 7 . Работодателите в бранш “Туризъм” сключват и изменят трудови-те договори на работещите в съответствие с изискванията на Кодекса на тру-да, Наредбата за категоризация на заведенията за подслон и заведенията за хранене, Националния класификатор на професиите и др. нормативни актове, включващи проблематиката на туристическата дейност.
Чл. 8 . Работодателите в дружествата определят и включват в КТД длъжностите и работните места, характеризиращи се с временни, сезонни или краткотрайни работи и дейности, изискващи сключване на срочни трудови
договори.
Чл. 9. /1/ Работодателите представят на Синдикатите – страна по КТД, необходимата информация при:
- Всички случаи, налагащи изменение на трудовите правоотношения с ра-ботници и служители, членове на синдикатите;
- Случаи на възникване на необходимост за извършване на уволнения над 5% от работещите в дружеството.
/2/ Редът и начинът на прилагане на ал. /1/ се уточнява в съот-
ветните КТД, като се спазват процедурите по чл. 130 “а” и “б” от КТ.
Чл. 10 . Работодателите поканват за участие синдикатите–страна по КТД за подготовката на проектите на всички вътрешно фирмени правилници и наредби, които се отнасят до трудовите, социалните и осигурителните отно-шения в дружеството.
Чл. 11 . Страните по КТД се споразумяват, че се приемат с предимство на работа при равни други условия бивши работници на предприятието, на които едностранно са прекратени трудовите договори през последните три години, не по тяхна вина.
ІІІ. РАБОТНО ВРЕМЕ И ПОЧИВКИ
Чл. 12. /1/ Работната седмица в бранш “Туризъм” е петдневна с нормал-на продължителност на работното време до 40 часа.
/2/ Работодателите могат да удължават работното време през едни работни дни и да го компенсират през други, след консултации със синдика-тите, или при други условия, договаряни между страните в КТД.
/3/ Работодателите задължително установяват с Правилника за вътрешния трудов ред:
- задължителното работно време по длъжности;
- длъжностите, които в щата на дружеството ще работят на ненормиран ра-ботен ден;
- сумирано изчисляване на работното време след съгласуване между стра-ните по КТД;
- броя и начина на редуване на работните смени;
- документите, които имат поверителен характер за дружеството, както и ре-да и начина за тяхното ползване от работниците и служителите.
Чл. 12. /4/ Всички изменения в режима на работното време се приемат след съгласуване със синдикатите.
Чл. 13. /1/ Размерът на платените годишни отпуски се договаря в КТД
на дружествата, като се договарят по-високи размери за продължителна работа във фирмата над 5 години – не по-малко от 2 допълнителни дни.
/2/ Платените отпуски на други основания се договарят по време, размери и начини на ползване. Задължително се предвижда целеви отпуск за жените-майки съгласно чл.168 от КТ.
/3/ Размерът на платения отпуск за синдикална дейност по реда на чл. 159 от КТ се уточнява между страните по КТД, но не по-малко от 40 /четиридесет/ часа за една календарна година.
ІV. ТРУДОВО ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ
Чл. 14. /1/ 1. Работната заплата на работниците и служителите по трудов договор се определя на базата на оценката за работното място (длъжността), съобразно с образователното равнище, квалификацията, сложността и отговорността на труда. Крайният й размер се поставя в пряка зависимост от производителността и качеството на труда, като конкретните им измерители се определят с вътрешната нормативна уредба за всяко звено, длъжност, работно място.
2. В КТД на дружествата се определят начални работни заплати по професии и длъжности, като размерът им не може да бъде по-малък от определените в Приложение № 1.
/2/ Средствата за работна заплата се индексират в зависимост от инфлацията по утвърдена в дружествата методика.
/3/ Размерът на допълнителното възнаграждение за трудов стаж и професионален опит е 0,7 на сто за всяка година.
За сходен характер на работата, при определяне на допълнителното възнаграждение по смисъла на чл. 12, ал. 5 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата, се признава времето на работа в туристическите обекти, независимо от длъжността, както и времето на работа на сходни длъжности във всички дейности и отрасли. Кои длъжности и професии са “сходни” определят самите дружества във вътрешните си правила за работна заплата.
/4/ Размерът на останалите видове допълнителни възнаграждения и обезщетения се определят с КТД на дружествата. Страните уговарят стимули за продължителна работа във фирмата, като допълнителен клас за всяка година работа във фирмата, допълнително възнаграждение за отпуск и др.
V. СОЦИАЛНО-БИТОВО И КУЛТУРНО ОБСЛУЖВАНЕ
Чл. 15. Работодателите осигуряват на работниците и служителите без-платно работно и униформено облекло по критерии, разработени от тях, съгласно нормативната уредба и възприетите стандарти на обслужване в дру-жеството.
Чл. 16 . Размерът на средствата за социално-битово и културно обслуж-ване се определя със споразумение между работодателя и синдикатите като неразделна част от КТД.
Чл. 17 . Работодателите могат да:
/1/ Изграждат и поддържат работнически общежития и жилища, които се разпределят по критерии, установени в КТД на дружеството.
/2/ Включват за обслужване от социалните фондове семействата и децата на работещите в съответствие с договореностите между страните по КТД по места.
/3/ Осигуряват транспортно обслужване на персонала от местожи-веене до месторабота и обратно по ред и начин, утвърден от работодателя.
/4/ Осигуряват столово хранене на работниците и служителите за своя сметка по определено дневно и седмично меню.
Чл. 18. Всички допълнителни разходи за социални мероприятия се до-говарят по видове, размери и начини на изплащане и ползване в КТД.
Чл. 19 . Работодателите се задължават да организират повишаване на квалификацията на работниците и служителите в съответствие със специ-фичните стандарти на обслужване.
Чл. 20 . Работодателите извършват ежегодно законополагащите се застраховки и осигуровки за заетия персонал, като уведомяват синдикатите– страна по КТД за видовете, размерите и адресатите, в които се извършва застраховането и осигуряването на работещите.
Чл. 21 . След преценка на финансовите възможности Работодателите могат да правят вноски за допълнително доброволно пенсионно осигуряване на работниците и служителите в дружествата.
Чл. 22 . Професионалният празник на работещите в бранш “Туризъм” е 27 септември.
VІ. ЗДРАВОСЛОВНИ И БЕЗОПАСНИ УСЛОВИЯ НА ТРУД
Чл. 23 . Работодателите изграждат комитети по условията на труд, съг-ласно Закона и съдействат за тяхната ефективна работа и дейно участие в про-грамата по охрана на труда.
Чл. 24 . В съответствие с чл. 19 от ЗЗБУТ работодателите предоставят на синдикатите необходимата информация за рисковете за здравето и безопас-ността, както и мерките, които се предприемат за отстраняване, намаляване или контролиране на тези рискове.
Чл. 25. Работодателите се ангажират да уведомят синдикатите за посе-щенията на инспектори от Службата за хигиена и охрана на труда.
Чл. 26 . Синдикатите оказват съдействие за решаване на проблемите, свързани с безопасните и здравословни условия на труд.
Чл. 27 . За осигуряване и поддържане на здравословни и безопасни условия на труд и в съответствие с чл. 25 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд, работодателите създават служби по трудова медицина или сключват договори със здравни заведения.
VІІ. ВЗАИМООТНОШЕНИЯ МЕЖДУ СТРАНИТЕ И УСЛОВИЯ ЗА СИНДИКАЛНА ДЕЙНОСТ
Чл. 28 . Работодателите осигуряват на синдикатите безвъзмездно необходимите условия за осъществяване на дейността им.
Чл. 29 . Страните по КТД се договарят за реда и начина за събиране на синдикалния членски внос.
VІІІ. ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 1 . Настоящият Колективен трудов договор влиза в сила от 01.04.2007 г. и важи до 31.03.2008 г.
§ 2 . Страните по настоящия КТД:
/1/ Осъществяват своите взаимоотношения при спазване на принципите на равнопоставеност, коректност и независимост, както и при спазване на законовата и нормативната уредба в страната;
/2/ Насърчават работодателите и синдикатите при прилагане на клаузите на настоящия КТД;
/3/ Решават възникналите трудови спорове чрез диалог, преговори и подпис-ване на споразумения и анекси към настоящия КТД.
§ 3 . Настоящият КТД е съставен в 5 /пет/ еднообразни екземпляра, по
един за всяка от страните и един за Изпълнителна агенция “Главна инспекция по труда” при МТСП за регистрация.
БЪЛГАРСКА ТУРИСТИЧЕСКА СИНДИКАТ ПО ТУРИЗЪМ
КАМАРА В БЪЛГАРИЯ - КНСБ
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПРЕДСЕДАТЕЛ:
доц. д-р по ик. Цв. Тончев Т. Джилянова
НСФ НА ТЪРГОВИЯТА, КООПЕРА-
ЦИИТЕ, ТУРИЗМА, КРЕДИТА И
ОБЩЕСТВЕНОТО ОБСЛУЖВАНЕ
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Н. Михова
Ф “УСЛУГИ И КОНТРОЛНИ
ОРГАНИ”
КТ “ПОДКРЕПА”